BEMUTATKOZÁS

  • Az Ikervári Nőikar bemutatása

Az Ikervári Nőikar 1965-ben alakult 32 fővel a falu fiataljaiból Szép István karnagy vezetésével. Kezdetben helyi és környékbeli rendezvényeken léptek fel, majd 1970-től a sárvári szövetkezetek patronálása alatt sikert sikerre halmozva már országos szinten is elismertté vált az együttes. Az amatőr kórusok általános kategóriájában az országos minősítésű hangversenyeken négy ízben nyerték el az akkor legmagasabbnak számító ARANYKOSZORÚS DIPLOMÁT. 1974-ben a KÓTA című országos szakfolyóirat a következőt írta róluk egy Kőszegen lezajlott minősítés után:

"Ikervárnak még kétezer lakosa sincsen, ám kitűnő nőikara az van! Szinte hihetetlen, hogy ilyen remek hangzású és szövegmondású, ennyire muzikálisan építkező, az előadási hagyományokat,stílust ismerő és tiszteletben tartó együttes működik ilyen kis faluban. Karnagyuk, Szép István szép és jó példát mutatott arra, hogy rádió - és lemezhallgatással - ha az eredendő muzikalitás adott! - még ilyen kis helyen működő karvezető is lépést tarthat az országos fejlődéssel. Kodály "Villő"-jét remek lendülettel (okosan, nem elsietve a talalaj-talalaj részt) énekelték- kiváló fővárosi együttesek színvonalán. Czövek " Három menyecskenóta", Karai "Szabadság,szállj közénk" és az ismeretlenszerző "Dalos pásztorlányka" című műveinek előadása is őszinte örömet váltott ki mindannyiunkból. Minősítésük - igen megérdemelten! - ARANYKOSZORÚ-s lett."

Az együttes bejárta az országot: fellépett a Zeneakadémián, 1972-ben a Magyar Televízióban képviselte Vas megyét az Erkel Színházban lezajló Röpülj Pávakörök Országos Döntőjében, /Vass Lajos rendezésében/, és számos országos szövetkezeti dalostalálkozón vett részt. Két-két alkalommal szerepeltek Ausztriában és az akkori NSZK-ban, miközben Ikerváron is több ízben hangversenyeztek osztrák és főként nyugatnémet kórusokkal.

1989-ben eljuthattak a messzi mari földre: az UNGARESCA táncegyüttessel egy hetes turnén Vas megyét képviselve. Ez az út /repülővel Moszkváig, onnan tovább a transzszibériai vasútvonalon Kazányig, át a Volgán, majd a mariföldi szereplések sikere/ mesébe illő örök élményt hagyott a kis falu kórustagjaiban. Helyi fellépéseik is emlékezetesek, amelyekkel Ikervár ünnepnapjainak színvonalát emelték.

Az összetartozás, összetartás erejét mutatja, hogy az eltávozók helyére mindig akadt alkalmas belépő. Az utánpótlást a mintegy negyven tagú iskolai kórus biztosította, szintén Szép István vezetésével, akik számos elismerést szereztek az Éneklő Ifjúság hangversenyeken /aranyoklevelek sokasága, két ízben az ,,Az év kórusa" cím elnyerése, rádiófelvételek/.

Ikerváron alig van olyan család, amelyik közvetlenül vagy rokoni, baráti szálak révén ne kötődne a nőikarhoz. Testvérpárok, később anya és lánya(i) együtt álltak a pódiumon. Működésük ideje alatt mintegy 150 lány, asszony énekelt az együttesben.

Néhány kiemelkedőbb siker a minősítéseken túl:

Az országos szövetkezeti dalostalálkozón Celldömölkön és Kőszegen egy-egy alkalommal a legjobb összteljesítményért járó nagydíjat, számos helyen pedig nívódíjat vagy különdíjat kaptak főként a népdalfeldolgozások színvonalas, hangulatos megszólaltatásáért.

Mintegy 40 alkalommal álltak a Magyar Rádió mikrofonja előtt. A felvételekből 2 kazetta, illetve CD készült.

Két ízben kapta meg az énekkar ,,A szocialista kultúráért" kitüntetést, mely elismerésben néhány kórustag is részesült.

Karai József Erkel-díjas zeneszerző is felfigyelt a kórus rádiófelvételeire. Elragadtatással írt levelet ,,Ugrótánc" című művének elhangzása után, mint írta: ,,nagyon szépen, tisztán, remek ritmussal és hangulattal szólt". 

Az Ő felajánlása nyomán négyszólamú kórusművet írt az énekkarnak ,,Ikervári haranglábnál" címmel és személyesen megjelent az ősbemutatón. Nagy megtiszteltetést jelentett ez a 20. éves jubileumon a 2000 főn aluli kistelepülés számára.

Több országos szaktekintély ( Forrai Miklós, Fasang Árpád, Sapszon Ferenc és mások) nyilatkozott elismeréssel az Ikervári Nőikar teljesítményéről zsűritagként.

A község lakói mindig büszkék voltak énekkarukra, így nem csoda, hogy zsúfolt nézőtér fogadta a 42 taggal fellépő együttest az 50 éves jubileumi emlékhangversenyen 2015. december 13-án az ikervári Művelődési Házban. Megszakítás nélküli 35 évet és 15 év alatti alkalmi fellépéseket tudhat maga mögött az együttes. A régi énekesek is szép számmal eljöttek ünnepelni, helybeliek és elszármazottak egyaránt. A falu vezetői ezúttal is büszkeséggel méltatták a kórust. Konferált Horváth Imréné tanár, kórustag, zongorán kísért Schimmer Roberta sárvári zenetanár, vezényelt Szép István alapító karnagy. A műsorban közreműködött az ikervári RÁBA(p)ART színtársulat Pásti József vezetésével. Felejthetetlen faluünnep volt. A nőikar egy héttel később az ikervári templomban adott karácsonyváró hangversenyt, a Szabó Károlyné vezette színjátszó szakkörrel karöltve.

Erre az időszakra elkészült ,, Az ikervári Nőikar története" című könyv Szép István karnagy írásában, Horváth Zoltán (HOZO) festőművész szerkesztésében. A 300 példányban megjelent kötet (autentikus jellegéből adódóan) hűen és hitelesen őrzi a kistelepülés kultúrtöténetében kiemelkedőnek (mondhatni egyedülállónak) számító sikersorozatot.

Az énekkar tagjaiban örök élményt és egymás iránti kötődést hagyott az együtt eltöltött időszak, a fél évszázados történelem. Alkalmanként továbbra is összejön a ,,család" dalolni és emlékezni, van is mire, hiszen együtt vitték messzire évtizedeken keresztül Ikervár község amúgy is jó hírnevét.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el